«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

19 Серпня станом на 176 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

770
Фейк
243
Маніпуляція
149
Меседж
139
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 28 липня

У випуску розбираємо такі фейки: українці "ніколи не жили" в Одесі, стаття ООН про "переваги" світового голоду, а також розповідаємо про путінську методичку для колаборантів в Україні.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція Українці закликають президента до перемовин з Росією

Російські пропагандистські ЗМІ поширюють новину про те, що українці закликають керівництво країни до перемовин з Росією «заради збереження життів мирних людей». На доказ цієї новини вони наводять єдину петицію, що була створена на сайті Президента України 26 липня.

Петиція справді існує, за майже дві доби вона набрала менш як 500 голосів, але навіть якщо вона набере необхідні 25 тисяч голосів, реальну картину суспільних настроїв в Україні вона не зображає.

Як  повідомляє StopFake, нещодавнє дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) абсолютна більшість українців не готова до територіальних поступок або компромісів з Росією навіть у разі, якщо це затягує війну та загрожує незалежності країни. У липні  людей, не готових до компромісів з Росією навіть побільшало: у травні не готових на поступки було 82%, а в липні – 84%. Тож, попри існування, петиції, українське суспільство зараз не  сприймає компроміс як можливий варіант завершення війни.

Окрім поширення цієї маніпуляції, російське видання «Ізвестія» просто збрехало: воно стверджує, що петиція зібрала 30 тисяч голосів.

Фейк Дії ЗСУ можуть спричинити техногенну катастрофу через потрапляння в Запорізьку АЕС

Російське МЗС поширило черговий фейк: начебто Україна обстрілює Запорізьку АЕС, і через це загрожує Європі техногенною катастрофою.

«З маніакальною завзятістю ЗСУ обстрілюють найбільшу в Європі Запорізьку АЕС, не дбаючи про її збереження та порушуючи резолюцію та рішення генеральної конференції МАГАТЕ. Очевидно, що українська сторона свідомо веде справу до масштабної техногенної катастрофи. Ми бачимо, що США та їхніх європейських союзників це повністю влаштовує», - заявив представник МЗС РФ Іван Нечаєв.

Це чергове звинувачення, яке не має під собою жодних доказів. Навпаки, саме війська РФ створюють передумови для техногенної катастрофи на АЕС, стягуючи важке озброєння на територію станції. Про це пише StopFake.

Так, 21 липня компанія «Енергоатом» повідомила, що російські окупанти завезли щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки з боєкомплектом, а також зброю та вибухівку до машинної зали 1-го енергоблока Запорізької АЕС. Компанія наголосила, що арсенал ввезеної важкої техніки з усім боєкомплектом міститься поряд з обладнанням, що забезпечує роботу турбогенератора – і використання зброї може спричинити вибух на станції.

Раніше «Енергоатом», який контролює всі робочі атомні станції в країні, неодноразово заявляв, що російські сили перетворюють ЗАЕС на військову базу та використовують її як щит. Крім того, окупанти постійно беруть у полон місцевих працівників, є свідчення їх тортур.

Детальніше про ситуацію на ЗАЕС читайте тут.

Фейк 11 мільйонів німців битимуться проти НАТО за Путіна та Росію

У німецькому сегменті Фейсбук поширюється зображення, на якому написано: «Шокове опитування: 11 мільйонів німців битимуться за Росію та Путіна проти НАТО у разі війни!». У постах з цим зображенням повідомляють, що німецький канал ARD провів таке опитування.

Це – фейк. Німецькі фактчекери з видання Correctiv звернулися до мовника, і ARD заперечив, що бодай колись проводив таке опитування.

У німецькому сегменті Фейсбука регулярно з’являються фейки, що дискредитують Україну, ЗСУ, зводять наклепи на українських біженців у Німеччині.

Меседж Ракетні удари по Антонівському мосту не завдають шкоди російським військам

Пропагандистські телеграм-канали поширюють меседж, що ракетні удари ВСУ по Антонівському мосту в Херсоні не мають значення – це «питання трьох балок та двох літрів бетону». Ці повідомлення зафіксував у своєму дослідженні пропагандистських телеграм-каналів Центр стратегічних комунікацій.

Насправді хоч міст наразі й встояв, він закритий для пересування будь-якою технікою. Ще й надто, за стандартами міноборони РФ армія мусить припинити пересування мостом у разі будь-яких, навіть незначних пошкоджень – але з огляду на супутникові знімки, міст не можна залатати «двома літрами бетону», він має суттєві пошкодження покриття.

Ще два мости — це одноколійний залізничний міст через Дніпро та міст над греблею Каховської ГЕС у Новій Каховці. Останній також раніше був обстріляний, росіяни намагалися його ремонтувати. Також ЗСУ раніше завдали удару по Дар'ївському мосту через ріку Інгулець, який сполучає дві частини окупованої росіянами правобережної Херсонщини.

Очевидно, що всі ці мости наразі під вогневим контролем ЗСУ і постачання техніки окупантів в області суттєво укладено. Саме тому російська армія чинить спроби побудувати понтонний міст замість закритого Антонівського. А пропаганда намагається переконати аудиторію, що руйнування мостів не вплине на ситуацію в області.

Фейк Американські компанії викупили третину сільскогосподарчої землі в Україні

Російські видання одночасно поширили новину, в який стверджуються, що три компанії Vanguard, Blackrock, Blackstone, основний капітал яких належить американським фондам, викупили в Україні 17 мільйонів га сільськогосподарських угідь. Але це – фейк.

Всі російськи видання посилаються на  новину невідомого австралійського сайту під назвою  Australiannationalreview.com, який не наводить жодного доказу, щоб довести ці твердження.  У новині на австралійському сайті посилаються на матеріал на Інститут Окленда, який присвячений змінам законодавства в Україні щодо продажу сільгоспземлі, але в матеріалі не згадується жодна з трьох компаній, які начебто скупили третину земель в Україні. Ще й надто, матеріал Оклендського інституту з’явився 6 серпня 2021 року; новина на австралійському сайті вже з назвами цих трьох кампаній та тезою про «третину проданої землі» - 27 травня 2022 року. Але передрукували її в російських ЗМІ лише 26 липня.

За інформацією Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, пише StopFake, в Україні за рік роботи ринку землі було продано 0,26 млн га. Ця цифра становить близько 0,8% площі сільськогосподарських земель (32,6 млн га), внесених до геокадастру. Отже, дані про 17 мільйонів гектарів, якими оперують кремлівські пропагандисти, у 65 разів перевищує площу реально проданих в Україні сільськогосподарських угідь.

Маніпуляція Західна преса визнала, що санкції проти Росії не діють

Російська пропаганда поширює новину про те, що начебто The New York Times (NYT) констатувало провал антиросійських санкцій. Мовляв, «спроби Заходу задушити експорт російської нафти повертаються до нього бумерангом». Але це – маніпуляція, пише VoxCheck.

У липні в NYT оприлюднено статтю, в якій досліджено дію антиросійських санкцій. Насправді вони не спрацювали так, як потрібно і не так швидко, як сподівалися західні уряди. Але це не означає, що санкції не діють взагалі чи не вплинуть на економіку Росії надалі. Автори статті NYT визнають, що зупинити війну, як сподівалися на Заході, у такий спосіб поки що не вдалося. Але не всі санкції вже почали діяти, а дія деяких буде ефективною надалі. Тому теза російської пропаганди про «визнання поразки» санкційної політики — чергова маніпуляція.

Фейк Українці ніколи не жили в Одесі

Ще один історичний фейк, який використовує російська пропаганда – міф про те, що начебто в Причорноморському регіоні ніколи не жили українці. Це частина великого міфу про «ісконно россійскіє зємлі», які начебто Росія пішла «повертати собі», відновлюючи «історичну справедливість».

Як свідчить історія останніх 30 років, Росія влаштовує війни будь-де, і не використовуючи історичних міфів  - наприклад, в Південній Осетії, Абхазії та Сирії пропаганда не потребувала пояснення про «русскій мір» чи «звільнення змучених народів» від «нацистів». Але  для пояснення вторгнення в Україну з 2014 року  пропаганда використовує будь-які фейки, аби довести власне «право» вбивати українців. Іноді вони прямо протилежні:в якихось випадках пропаганда доводить, що українців взагалі не існує; в інших – що існують, але просто «не жили» на певних територіях, тож не мають права на них.

Один з таких фейків – про те, що в Одесі ніколи не проживали українці -  детально розібрало видання StopFake.

У соцмережах поширюють зображення з даними щодо національного складу Одеси на 1894 рік. За цими даними, на той час в Одесі проживали росіяни, євреї, поляки, німці, греки та французи.

Як пише видання, дані, зазначені на малюнку, більш-менш порівнянні з даними перепису населення Одеси 1892 року. Його результати було опубліковано через два роки, 1894 року. В Одесі на той час мешкало 336 тисяч осіб. Але, як пояснюють дослідники, розподіл населення відбувався за безліччю параметрів, таких як рідна мова, віросповідання, ким був житель: російським підданим чи іноземцем. При цьому у людей не запитували їхню національність. А ось в іншому, пізнішому переписі населення, що відбувся у 1897 році, статистика за національністю була – у Херсонській губернії, до складу якої входила Одеса, проживало 1 462 039 українців, що становило 53,5% населення краю.

Детальніше про переписи населення та історичні дані про українців в Одеській та Херсонській областях читайте тут.

Меседж Зеленський – нелегітимний президент України

Багато років російська пропаганда поширює наратив про те, що начебто керівництво України – нелегітимне. З 2014 року він стосувався президента Петра Порошенка, але після початку повномасштабного вторгнення Росії так само пропагандисти заявляють, що і Зеленський не є «справжнім» президентом. Востаннє цей меседж поширив міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров в інтерв’ю пропагандистці Маргариті Симоньян. «Путін сказав Макрону: ваш Зеленський – породження державного перевороту».

Це – відверта брехня. Після Революції Гідності 2014 року в Україні вільні, демократичні вибори відбулися вже двічі – у 2014 році, відповідність яких всім нормам законодавства та процедурам визнав весь світ, і у 2019 році – коли до влади шляхом так само визнаних всім світом виборів прийшов Володимир Зеленський. Росія і сама визнавали ці вибори легітимним обидва рази.

При цьому в самій РФ кожні вибори є результатом масштабних маніпуляцій та порушень демократичних процедур – на відміну від Росії в Україні на виборах завжди є представники опозиції, і в одному випадку саме опозиційний кандидат став наступним президентом.

Роспропаганда постійно використовує викривлення історичних фактів, аби довести, що «мають право на Україну» та інші країни колишнього Радянського Союзу. Але, за їхньою викривленою логікою, і сам Путін не є легітимним президентом: на відміну від України, в Росії справді стався переворот – у 1991 році, наслідком якого стали вибори Бориса Єльцина й надалі набуття влади його наступником Путіним.

Викриття Росіяни створили довідник для прихильників путінського режиму в Україні

Росіяни створили «Довідник для громадян України щодо організації спротиву київському маріонетковому керівництву», у якому радять саботувати роботу у соціально важливих напрямках – на адміністративних посадах, офісним працівникам, співробітникам органів влади, у медичній та освітній галузі, правоохоронній діяльності тощо.  Про це повідомляє ГУР МО України.

Посібник містить 14 сторінок, на яких неодноразово використовується термінологія, що підсилює пропаганду ненависті до всього українського: «київська хунта», «маріонеткове керівництво» тощо.

У Головному управлінні розвідки України стверджують, що «поради» спонукають людей пропагувати російську мову (вдаючи, що не розуміють української), сповільнювати ритм роботи державних організацій, надсилати різні некоректні запити  до державних структур, робити помилки у документаціях та використовувати більше матеріалів, зокрема медичних, ніж потрібно.

Над хронікою працюють Ірина Рябоштан, Гала Скляревська, Анна Єгорова, Ольга Жук, Вікторія Наместнік та Олександр Крумін. Координаторка — Ольга Беца-Білоусенко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.