Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

19 Квітня станом на 785 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2090
Фейк
687
Маніпуляція
642
Меседж
427
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 26 липня

У випуску спростовуємо такі фейки: Зеленський «позбавив громадянства» Порошенка та Баканова, військовим «скасували» виплати в 30 тисяч, росіяни «пустили електроенергію» із ЗАЕС на Крим та інші.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Оксфордський університет відкликає понад 10 тисяч дипломів дітей російських чиновників

У російських ЗМІ та соцмережах поширили інформацію, що Оксфордський університет вирішив анулювати всі дипломи, видані дітям та близьким родичам російських чиновників з 2014 року. Цей фейк просували як частину меседжу про русофобію в Європі.

Насправді, як пише StopFake, джерелом цієї «новини» є сатиричне видання «Панорама», а під самим матеріалом про вилучення дипломів Оксфорда у дітей російських чиновників значиться: «Усі тексти на цьому сайті є гротескними пародіями на реальність і не є реальними новинами». 

Викриття Російські хакери розсилають шкідливі листи від імені Академії СБУ

Урядова команда реагування на комп'ютерні надзвичайні події України CERT-UA, яка діє при Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, повідомила про нову кібератаку: масове розсилання електронних листів із темами «Інформаційний бюлетень» та «Бойове розпорядження». Вони надходять на приватні електронні адреси начебто від Національної академії Служби безпеки України. Відкриття додатків, які містяться у листах, призведе до запуску на комп’ютері шкідливої програми GammaLoad.PS1_v2 та, як наслідок, викрадення даних. Атаку пов'язують з хакерським угруповання ФСБ Росії Armageddon (UAC-0010).  

Фейк Непідконтрольна українському уряду частина Запорізької області «почала налагоджувати міжнародні контакти»

Російські ЗМІ поширили інформацію з посиланням на колаборанта та ставленика російської влади Володимир Рогов, що тимчасово окупована частина Запорізької області буцімто вже «налагоджує міжнародні контакти». Мовляв до окупантів в області почали надходити «звернення від депутатів парламентів у Німеччині, Іспанії, Франції, Греції».

Як пише StopFake, міжнародна спільнота не визнавала окупований Крим та інші окуповані регіони України як територію РФ або як так звані «незалежні республіки». Жодна країна Європи не заявляла про готовність співпрацювати із тимчасово окупованими областями України. Натомість ЄС запроваджує санкції проти тих, хто співпрацює з Росією та є колабораціоністом окупаційної влади. Зокрема, проти Рогова, якого цитуються росЗМІ. Він перебуває під європейськими санкціями через загрозу територіальній цілісності та суверенітету України. Рогов не є представником офіційної влади України, тому не має жодних повноважень «налагоджувати контакти». 

Маніпуляція Завершилася енергоблокада Криму

Цю тезу поширювали російські медіа після того, як окупанти відновили лінії електропередач між Херсонською областю та Кримом, підірвані в 2015 року під час енергетичної блокади окупованого півострова. Президент національної енергогенерувальної компанії «Енергоатом» Петро Котін сказав, що українська електрика, зокрема з тимчасово окупованої Запорізької АЕС, не надходить до окупованого Криму. «Якщо буде загроза викрадення електрики з української енергосистеми чи постачання її з Запорізької АЕС (до Криму), будуть заздалегідь прийняті відповідні заходи, які потрібно буде провести нашим ЗСУ, щоб цього ніколи не сталося», — пояснив він «Радіо Свобода». Котін уточнив, що «Крим під’єднаний до російської енергосистеми; її частота не збігається з українською, тож автоматичне з’єднання неможливе без додаткового вартісного обладнання».

Крім того, російська пропаганда називає відновлення ЛЕП «важливим кроком до економічної інтеграції» окупованих територій півдня України у РФ. Представництво президента України в Криму повідомило, що, попри заяви окупантів про готовність Криму «стати транзитним регіоном» для подачі електроенергії на захоплені території півдня України, дуже ймовірно, що ситуація буде протилежно. «Енергосистема тимчасово окупованого Кримського півострова ніколи не була самодостатньою та завжди потребувала постачання електроенергії з інших регіонів. Вкрай імовірно, що в умовах окупації окремих територій півдня України, зокрема міста Енергодар і Запорізької АЕС, відновлення високовольтних ліній електропередач між Херсонською областю та окупованим Кримом може бути використано саме для забезпечення потреб Криму за рахунок окупованої Запорізької АЕС», — зазначили у Представництві та додали, що викрадення електроенергії окупантами може створити дефіцит електроенергії для потреб населення регіону.

Викриття Російські хакери розсилають шкідливі листи із темою «Остаточний платіж»

Урядова команда реагування на комп'ютерні надзвичайні події України CERT-UA, яка діє при Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, повідомила про нову кібератаку: масове розсилання електронних листів із темою «Остаточний платіж» та однойменним вкладенням у вигляді TGZ-архіву. Архів містить EXE-файл, відкриття якого призведе до завантаження на комп'ютері шкідливих програм та, як наслідок, викрадення даних. Атаку пов'язують з угрупованням російських хакерів UAC-0041.  

Фейк Зеленський позбавив громадянства Порошенка, Баканова, Філатова, Денісову, Медведчука та Марченко

У соцмережах поширили фейковий документ, нібито указ Володимира Зеленського про позбавлення громадянства колишнього президента Петра Порошенка, екскерівника СБУ Івана Баканова, мера Дніпра Бориса Філатова, ексомбудсмана Людмили Денісову, підозрюваного у держзраді нардепа Віктора Медведчука та його дружини Оксани Марченко тощо.

Насправді — документ фейковий. Номер «указу» вказали «502/2022», датований він «23 липня 2022 року». Такий номер був на документі, який ЗМІ поширили раніше, який стосувався позбавлення громадянства інших осіб. Однак дата на тому документі — «18 липня 2022 року». Також у нібито «офіційному документі» припустилися низки помилок. Наприклад, у назві столиці, а саме: написали «Киїеві». Крім того, телеграм-канал, який запустила влада Дніпра для спростування дезінформації, «Стоф фейк Дніпро» пише, що інформація про позбавлення Філатова громадянства — не достовірна.

Маніпуляція Українським військовим скасували виплати в 30 тисяч

У соцмережах поширили інформацію, що уряд змінив умови виплати 30 тисяч гривень військовим, мовляв гроші виплачуватимуть не всім; а лише захисникам, які «перебувають у зоні бойових дій або тимчасової окупації та оточення». Насправді - це маніпуляція. 

Уряд дійсно змінив умови виплати 30 тисяч гривень, однак ця постанова не стосується військовослужбовців Збройних Сил України. У Міністерстві внутрішніх справ теж зазначили, що зміни передбачають лише інший підхід у виплаті додаткової винагороди, а не її скасування. 

Маніпуляція В Україні від газопостачання відключать декілька областей

У соцмережах поширюють інформацію, що в Україні від газопостачання відключать декілька областей. Зокрема, такі повідомлення поширюють про Волинську облатають, мовляв туди не надходитиме газ, тому українцям, можливо, «доведеться залишити свої домівки».

Фактчекери проєкту «Брехунець» заперечили цю інформацію, зазначаючи, що на сайті компанії «Нафтогаз України», яка є постачальником газу для українських споживачів, немає жодних згадок про це. Водночас у «Нафтогазі» спростовували інформацію Асоціації постачальників енергоресурсів, що компанія «залишила близько третини українців без обслуговування»: «Саме 18 компаній, які здійснюють діяльність під брендом "Твій ГАЗЗБУТ", ТОВ "Одесагаз-постачання", ДП "КиївГазЕнерджи", ТОВ "ЛУБНИГАЗ-ТРЕЙДИНГ", ТОВ "ГАЗ РЕСУРС КОМПАНІ" та ТОВ "Тернопільміськгаз", залишили своїх клієнтів без природного газу, не повідомили людей про припинення постачання та отримували від них кошти за газ, який не надавали», — йдеться в повідомленні. Оператор газотранспортної системи України (ОГТСУ) переніс усі відбори газу побутових споживачів цих компаній, починаючи з травня, на «Нафтогаз України». У «Нафтогаз України» скажуть, що понад 1,3 мільйони споживачів газу були переведені «заднім числом». Однак у цих новинах не йдеться про відключення від газопостачання.

Маніпуляція У Молдові побоюються «перекидання в країну конфлікту з України»

Російські медіа поширили інформацію, що прем'єр-міністерка Молдови Наталія Гаврилиця заявила, що уряд країни буцімто побоюється «перекидання конфлікту з України». Ця маніпулятивна теза є частиною меседжу про те, що Україна загрожує сусіднім державам.

Насправді російські медіа спотворити та перекрутили слова прем'єрки Молдови. Як пише StopFake, Наталія Гаврилиця в інтерв'ю CNN сказала, що уряд Молдови стурбований можливим потенційним вторгненням Росії на територію своєї держави. Про Україну йдеться лише в контексті, якщо бойові дії Росії проти України перейдуть у бік Одеси, то «це також стане приводом для занепокоєння». Окрім того, за версією російської пропаганди, Гаврилиця називає Придністров'я «територією», однак насправді вона говорить «сепаратистський регіон».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.