Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

28 Березня станом на 763 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2044
Фейк
676
Маніпуляція
634
Меседж
419
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 9 серпня

У свіжому випуску подкасту розбираємо такі фейки: російські фахівці "модернізують" захоплену Каховську ГЕС і "збільшать потужність на 30%", Україна займається "ядерним тероризмом", рівень злочинності "зріс на 270%" чере зброю, а також розповідає, як шахраї виманюють доступ до банківських карток, пропонуючи «державну допомогу» до 90 тисяч гривень.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися розрізняти маніпулювання, шахрайство, дезінформацію — самостійно. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція ООН засудила «атаки ЗСУ» на Запорізьку АЕС

Прокремлівські медіа зманіпулювали цитатою Генерального секретаря Організації об'єднаних націй Антоніу Гутерреша, повідомивши що організація засудила «дії Зеленського» щодо «нападу України» на власний ядерний об'єкт, пише StopFake.

На пресконференції в Токіо 8 серпня генсек ООН дійсно прокоментував обстріл захопленої росіянами АЕС. Він сказав, що напади на станцію — це самогубство, і їх треба негайно припинити. Заяв щодо нападу України на свою станцію Гутерреш не робив, пишуть фактчекери.

«Будь-які атаки на атомну станцію — акт самогубства. Сподіваюся, ці атаки припиняться. Водночас сподіваюся, що МАГАТЕ зможе отримати доступ на станцію та застосувати свою компетенцію», — підкреслив він.

Нагадаємо, 4 березня росіяни напали на Запорізьку АЕС і обстріляли її, виникла пожежа. У посольстві США назвали російський обстріл воєнним злочином. Окупант досі контролює станцію. 1 серпня держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Росія використовує ЗАЕС як «ядерний щит»: мовляв, армія РФ розмістила там воєнну базу з упевненістю, що ЗСУ не вестиме вогонь по ній.

Натомість російська пропаганда систематично звинувачує Україну у завдаванні ударів по Запорізькій АЕС. Як пише Центр протидії дезінформації, у такий спосіб окупанти залякують країни ЄС «новим Чорнобилем» та самі вчиняють ядерний терор. Росіяни свідомо обстрілюють ЗАЕС, спричиняють ризик порушення норм радіаційної й пожежної безпеки та функціонування станції. Також окупанти цілеспрямовано руйнують зв’язки станції з українською енергосистемою, щоб залишити Південь України без електрики.

Викриття Росія поширює свою пропаганду попри заборони ЄС

Після блокування Євросоюзом головних пропагандистських каналів кремля — RT і Sputnik — окупанти знайшли нові шляхи поширення дезінформації, пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки з посиланням на АР.

Нью-йоркська фірма NewsGuard, що вивчає та відстежує дезінформацію, виявила 250 сайтів, які поширюють російську дезінформацію про війну. Частина сайтів раніше не мала явного зв’язку з РФ, частина — провела ребрендинг для маскування, а деякі видають себе за незалежні аналітичні центри чи агентства новин. Вони поширюють фейки про те, що українська армія підлаштувала смертоносні атаки проти РФ, що Володимир Зеленський підробляє появу на публіці, що українські біженці вчиняють злочини в Німеччині та Польщі тощо.

Пропагандистські матеріали RT і Sputnik публікують на YouTube, TikTok, Facebook та Instagram з інших облікових записів. Відеоконтент RT може з'являтися в соцмережах під новим брендом і логотипом.

Меседж Кремль розглядає проведення референдуму в режимі онлайн, щоб зберегти життя

Анонімні телеграм-канали переповідають меседжі своїх «джерел» про два можливі сценарії для проведення онлайнових референдумів. Згідно з ними, перший варіант означає референдум на окупованих територіях задля убезпечення дільниць. Згідно з другим, до референдуму залучать також жителів 10 областей України, нібито щоб показати мету, до якої РФ прагне і не зупиниться поки не досягне. Водночас пропагандисти пишуть, що позиція української влади — щодо не повернення до переговорів у разі проведення референдумів — слабка.

Меседж Україна — «донор, який помирає», кожна країна хоче «шматочок» собі, а Польща бере найбільше

Один з анонімних телеграм-каналів розвиває думку, ніби Польща нині переманює українські виробництва й підприємства до себе. Нібито вона поглинає економіку України з 2014 року, переманюючи заробітчан. Посилаючись на анонімне джерело, пропагандисти пишуть, що саме Польща розвалить ЄС і вже диктує умови євроспільноті.

Акцентуємо, що пропагандисти аргументують свою позицію очевидним фактом розвитку Польщі під дотаціями ЄС, а далі протиставляють Україну як слабшу країну через її «майдани та війни». Поряд із тим, сумнівна й гучна теза про поглинання економіки стоїть поруч з очевидним і відомим більшості людей фактом про заробітчан. Такий маніпулятивний прийом — маскувати свої меседжі під очевидні факти — звична практика російської пропаганди. Як і посилання на анонімне джерело.

Мета такого меседжу, імовірно, — вплинути на настрій українців, посварити нас і поляками, а поляків — із рештою європейців.

Викриття Шахраї виманюють доступу до банківських карток, пропонуючи «державну допомогу» до 90 тисяч гривень

Чергову шахрайську схему, яка поширюється соцмережами й грає на складних обставинах людей і потребі в грошах, розкриває проєкт «Нота Єнота». Шахраї повідомляють, що згідно з ухваленим законом, українцям можуть повернути ПДВ за три роки, що може сягнути до 90 тисяч гривень допомоги. Умова — треба пройти перевірку банківської карти.

«Після того, як користувачі переходять за лінком, їх скеровують на сайт, де вони вводять свої дані й дані своєї платіжної картки. Відповідно, шахраї отримують доступ до рахунків і крадуть гроші людей. До того ж люди самі віддають усю потрібну інформацію, думаючи, що заповнюють форму на отримання коштів», — йдеться в дописі.

«Нота Єнота» застерігає: такого закону не існує; податок на додану вартість не повертається фізичним особам. Крім того, інформацію поширює сторінка з назвою «Фонд допомоги», який не має синьої пташки (галочки), а отже він не верифікований. «Кругле» число в 90 тисяч гривень використане для привернення уваги. Крім того, шахраї собі ж суперечать: пишуть то «закон», то «постанова».

Дізнатися про справжню допомогу і заповнити заявку можна на сайті Є-підтримка. Вірогідна інформація про допомогу від міжнародних організацій є на сайті Міністерства соціальної політики.

Фейк Рівень злочинності в Україні зріс на 270%, бо людям роздали зброю

Російська пропаганда поширює інформацію, що нібито через те, що в перші місяці війни населенню роздали зброю, безпрецедентно зріс рівень злочинності, насамперед кількість тяжких злочинів — розбоїв і убивств.

За даними Міністерства внутрішніх справ України, за шість місяців загальний рівень злочинності в Україні зменшився на 25% у порівнянні з минулим роком. Тяжкі та особливо тяжкі злочини залишилися майже на тому ж рівні, що й у 2021 році, пише StopFake. Зменшилася кількість квартирних крадіжок, розбійних нападів та пограбувань. Це засвідчує й статистика Офісу Генерального прокурора

Зниження рівня загальної злочинності у МВС України пояснюють масовою міграцією людей усередині країни та за кордон, запровадженням комендантської години, злагодженістю роботи правоохоронців та територіальної оборони.

Водночас у МВС відзначили, що рівень злочинності зріс на територіях з активними бойовими діями. Крім того, зросла кількість злочинів, пов’язаних із незаконним обігом зброї, та злочинів, скоєних із використанням зброї. 

Фейк Російські фахівці модернізують захоплену Каховську ГЕС і збільшать потужність на 30%

Російська пропаганда повідомила, що російські фахівці розпочали модернізацію двох турбін Каховської гідроелектростанції, й така модернізація може збільшити потужність ГЕС на третину. Нагадаємо, окупанти захопили станцію у перший день вторгнення на територію Херсонщини.

Як пишуть фактчекери StopFake, росіяни не зможуть модернізувати Каховську ГЕС, бо, по-перше, частина необхідного для цього обладнання виробляється лише в Україні чи країнах Євросоюзу. По-друге, для встановлення потужнішого обладнання необхідно вносити зміни до конструкції станції, а це може пошкодити залізобетонну дамбу Каховської ГЕС. Такі роботи триватимуть не менше двох років і дадуть приріст лише у п'ять відсотків, прокоментували в енергогенерувальній компанії «Укргідроенерго».

Російські ЗМІ також писали, що одна з турбін «вийшла з ладу, проте це не пов’язано з бойовими діями». В «Укргідроенерго» заперечують: внаслідок боїв біля Херсона пошкоджено електромережі, що спровокувало множинні короткі замикання та вивело з ладу частину обладнання станції. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Павло Рудь, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.