Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

19 Квітня станом на 785 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2090
Фейк
687
Маніпуляція
642
Меседж
427
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 8 серпня

У свіжому випуску подкасту розбираємо такі фейки: Німеччина "випробовує" в Україні "експериментальну" зброю, одеситів "терміново евакуюють" через російський наступ, ракети для Хаймарсів перевозять "у трамваях" та інші. 

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися розрізняти маніпулювання, шахрайство, дезінформацію — самостійно. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах. 

Фейк Російський музикант Сергій Шнуров їздив на тимчасово окуповану Луганщину

Інформацію про те, що Сергій Шнуров відвідав місто Ірміно на Луганщині поширили російські пропагадистські медіа з посиланням на російського актора Георгія Болоньєва. Пізніше фото, на якому Шнуров нібито перебуває на Луганщині, з’явилося і на сторінках українських онлайн-медіа. Однак це — неправда. 

Фото виявилося фейком. Шнуров з лайкою звинуватив російських пропагандистів у тому, що вони пофотошопили його старе фото до картинки із Пригожиним і Болоньєвим. Провладні російські медіа також спростували фейк із посиланням на слова прессекретаря Шнурова Сергія Гугучкіна. Мовляв, співак зараз перебуває в Туреччині та бере участь у корпоративному заході. Пізніше Болонєв оприлюднив у російській соцмережі Vkontakte інші спроби цього ж фото і написав, що Шнурова плутають з російським актором Сергієм Гарусовим. І так роблять не тільки читачі соцмереж, а й жителі окупованого Стаханова, які бачили Гарусова особисто.

«Детектор медіа» перевірив фото. Встановити автора і місце фільмування неможливо, оскільки у соцмережах затирають метадані про те, хто створив зображення. Зворотний пошук вихідного зображення в інтернеті через пошуковики й розширення TinEye не переконливий через засмічення перепублікуваннями зображення. Проте аналіз зображення у додатку InVid показує сліди редагування. Насамперед правої частини зображення, де нібито має бути Шнуров. Це свідчить про те, що на фото з Ірміного Шнурова й справді немає. Гарусов лише на три сантиметри нижчий за Шнурова, цю різницю можна приглушити шапкою, вищим взуттям чи підйомом на пальці ніг. Отже, їх справді могли «сплутати».

Використання світлин знаменитостей, які насправді не були на тимчасово окупованих українських територіях — новація для російських пропагандистів. Раніше вони публікували новини про зірок, які й справді відвідували окуповані території з, начебто, ідейних міркувань.

Меседж Україна займається «ядерним тероризмом»

Російська пропаганда систематично звинувачує Україну у завдаванні ударів по Запорізькій АЕС. При цьому «командувач» окупаційного гарнізону ЗАЕС російський генерал Васильєв погрожує, що «станція буде або російською, або нічиєю» та «тут буде або російська вільна земля, або випалена земля».

Як пише Центр протидії дезінформації, у такий спосіб окупанти залякують країни ЄС «новим Чорнобилем» та вчиняють ядерний терор. Росіяни свідомо обстрілюють ЗАЕС, спричиняють ризик порушення норм радіаційної й пожежної безпеки та функціонування станції. Також окупанти цілеспрямовано руйнують зв’язки станції з українською енергосистемою, щоб залишити Південь України без електрики.

Фейк Мешканців Одеської області терміново евакуюють через російський наступ

Про це пишуть анонімні телеграм-канали. Нібито таку вказівку дали місцевим органам влади. Це не так.

Речник Одеської ОВА Сергій Братчук спростував чутки, які поширюють анонімні телеграм-канали. Він повідомив, що зараз бої йдуть на позиціях між Миколаєвом та Херсоном. Наразі, на думку Братчука, ворог може атакувати Одещину лише ракетами, бо в окупантів немає жодних успіхів на південному напрямку. Речник Одеської ОВА зауважив, що поширення таких фейків має на меті посіяти панічні настрої серед населення та закликав дотримуватися інформаційної гігієни.

Фейк Німеччина тестує в Україні експериментальну зброю

Про таке повідомляють анонімні телеграм-канали. Нібито канцлер Німеччини Олаф Шольц ненароком проговорився, що Україну використовують як полігон для тестування нового озброєння. Це — неправда.

В інтерв’ю канадському виданню The Globe and Mail Олаф Шольц справді сказав, що Україні передали деякі системи озброєння, якого немає у Бундесвері. Проте Шольц не називав передане озброєння експериментальним та не говорив про те, що його випробовують в Україні. Також він розповів, що німецькі фахівці навчають українців правильно користуватись цим обладнанням. 

Поширюючи такі викривлені меседжі, російська пропаганда намагається дискредитувати західну воєнну допомогу для України. Детальніше.  

Фейк Європа відмовилася від спецтрибуналу над Росією та визнання війни в Україні агресією

Російські медіа поширюють спотворену цитату міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби. Мовляв, «нової Гааги» не буде — Євросоюз «відмовився» створити трибунал, а Міжнародний суд «не хоче» визнавати російську «спецоперацію» агресією. Це не так.

Під час інтерв’ю Дмитро Кулеба відповів на запитання щодо проведення спецтрибуналу над Росією. Дипломат розповів, що на сьогодні триває дискусія щодо юридичного формату розслідування та покарання за воєнні злочини Росії в Україні — створення Трибуналу чи проведення засідань Міжнародного кримінального суду. Триває обговорення юридичних тонкощів майбутнього процесу, про відмову Європи визнавати війну Росії в Україні агресією чи розслідувати й притягати до відповідальності винних у війні не йдеться. Посол з особливих доручень Антон Кориневич пояснив, що нині немає міжнародного суду чи трибуналу, який міг би судити за злочини агресії, похідними від яких є геноцид, злочини проти людяності та воєнні злочини.

У середині червня ЄС, США, Великобританія, Японія та інші країни виступили в підтримку України щодо відкриття карної справи проти Росії в Міжнародному суді. Парламентська асамблея  Ради Європи, Європейський парламент, Парламентська асамблея НАТО та Парламент ОБСЄ підтримали створення спецтрибуналу. Як пише StopFake, зараз обговорюють три можливі моделі проведення такого трибуналу.

Російська пропаганда використовує будь-які методи для приховування своїх злочинів та уникнення відповідальності. Пропагандисти поширюють маніпулятивні цитати українського дипломата намагаючись переконати світ, що навіть Україна  «не вірить» у злочини Росії.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.