Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Квітня станом на 791 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2100
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк На Харківщині іноземні найманці стріляли по місцевих жителях, які не хотіли поступатися своїми будинками

Таку інформацію поширили російські засоби масової інформації. Нібито внаслідок конфлікту постраждало 9 цивільних осіб. Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України повідомляє, що це фейк.

Російські експерти-пропагандисти переконують, буцімто люди втомилися від бойових дій, тому ексцесів зі стріляниною під час розміщення військ у житлових будинках не уникнути. Такі фейки пропагандисти розповсюджують, щоб посіяти паніку і недовіру до військових, які протистоять повномасштабному вторгненню Росії.

Фейк Ракети HIMARS перевозять у трамваях і автобусах

Про це сказав на одному прокремлівському шоу у телеграм-каналі ветеран військової розвідки, учасник Першої чеченської війни і Герой Росії Рустем Клупов.

За його словами, російська армія знищила чимало боєприпасів для цієї системи, а поставки ракет відбуваються за допомогою українського громадського транспорту, зокрема в автобусах і трамваях.

Нещодавно США оголосили про нову військову допомогу для України – Збройні сили України отримають чотири одиниці реактивних систем залпового вогню HIMARS та інше військове обладнання.

Ці сучасні реактивні системи залпового вогню активно задіюють Збройні сили, і це приносить військові перемоги. HIMARS виявилися настільки ефективними, що міністр оборони Росії Сергій Шойгу наказав командирам зробити їхнє знищення пріоритетом. Через це російські пропагандисти регулярно запускають фейки про нібито знищення HIMARS. 

Раніше вони повідомляли про фейкове знищення двох, а потім ще однієї, тоді ще шістьох установок HIMARS, а також видавали спалену солому за знищені ракети для цих установок.    

Фейк У воєнний час власник підприємства нікого не може звільнити

Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки та оборони спростував три фейки щодо звільнення з роботи працівників у воєнний час.

1. Якщо працівник не з’являється на роботі і у нього вимкнений телефон, то його неможливо звільнити.

Така інформація на відповідає дійсності, адже Ст.36 Кодексу законів про працю (КЗпП) була доповнена пунктом 8-3 і тепер «підставою для звільнення є відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль». Тобто, якщо працівник не відповідає на телефон і не ходить на роботу, його таки звільнять.

2. Власник підприємства, яке не працює через відсутність сировини, нікого не може звільнити.

Це не відповідає дійсності, адже згідно п.6 ст.41 КЗпП «неможливість забезпечення працівника роботою – це додаткова підстава розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця». Тобто працівника можуть звільнити, якщо не має роботи.

3. Якщо людина не отримала копію наказу у певний термін, то вона звільнена незаконно.

Ця інформація є не вірною адже згідно ст.233 КЗпП «строк звернення до суду за вирішенням трудових спорів – 1 місяць з дня вручення копії наказу та 3 місяці з дня одержання письмового повідомлення про суми виплат при звільненні». 

Фейк Українські війська цілеспрямовано обстрілюють православні церкви на Донеччині

Таку інформацію поширюють прокремлівські сайти, а для ілюстрації використали фотографії знищеного під час боїв за Донецький аеропорт 2014 року Іверського монастиря.

Іверський жіночий монастир належав до так званого Московського патріархату й постраждав внаслідок боїв за Донецький аеропорт, що точилися у 2014-2015.

Відео з пошкодженнями монастиря, який російська пропагандистська машина сьогодні використовує для ілюстрації нової брехні, з’явилися ще у 2015 році.

Натомість російські окупанти прицільно нищать українську культурну спадщину, зокрема й церкви та храми. За даними Міністерства культури та інформаційної політики, росіяни пошкодили 101 об’єкт цінної історичної забудови, знищили чи пошкодили 145 релігійних споруд. Детальніше.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.